Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara

Yunanistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir.Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve diğer Yunanistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Yunanistan seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir.

Kısa süreli Yunanistan vizeleri olarak kabul edilen Yunanistan Turistik Vizesi, Yunanistan Ticari Vizesi, Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi ve Yunanistan Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Yunanistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Yunanistan Konsolosluğu’na veya Yunanistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Yunanistan Turistik vize, Yunanistan Ticari vize, Yunanistan Aile Ziyareti vizesi ve Yunanistan transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Yunanistan vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Yunanistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Yunanistan vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Yunanistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

Yunanistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Yunanistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Yunanistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 

İki Dilekçe Gerektiren Durumlar


Yunanistan Ticari Vize Talep Dilekçesi


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Elçilik İşlemleri

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Yunanistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir. Devamı.....


Yunanistan Ankara Büyükelçiliğinin Çalışma Saatleri

Yunanistan Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma, Saat: 09.30 -17.00 arası

Konsolosluk Ofisi

Ankara Konsolosluk Ofisi’nin Görevi: Konsolosluk bölümü, konsolosluk ve hukuk işlerini ele almaktadır. Yetki alanı kapsamında vize verilmesi, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaların tasdiki; ailevi ve hukuki işlerin yanı sıra acil durumlarda Yunan vatandaşlarına yardım hizmeti de yer almaktadır.

Ankara Yunanistan Konsolosluk Bölümü, Adresi
Zia Ur Rahman Cad. 9-11, 06700 GOP, Ankara 

Yunanistan Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma, Saat: 09.30 -12.00 arası

Yunanistan Konsolosluğu Ankara, Konsolosluk Ofisi Amiri
Dimitrios SOFOS

Siyasi İşler Bölümü

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Siyasi İşler Bölümü Adres
Zia Ur Rahman Cad. 9-11, 06700 GOP, Ankara

Siyasi İşler Bölümü Kadrosu

 

Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi Görevi: Ofisin başında Savunma Ataşesinin bulunduğu, Büyükelçiliğe bağlı olan Ataşelik Ofisi, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin bütün Komutanlıklarını temsil etmektedir. Temel görevlerinden biri; Yunanistan Büyükelçisine askeri meseleler, silahlandırma politikası, savunma teknolojisi ve alımlar ile ilgili danışmanlık yapmasıdır.

 

Ekonomi ve Ticaret Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi’nin Görevi aşağıdaki gibidir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi Adres
Turan Emeksiz 3/10, Park Sitesi, Block A΄ 06700 G.O.P. Ankara

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofis Amiri
Charalampos Kounalakis, Elçi-Müsteşar(Ekonomi)

 

Basın ve İletişim Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Ofisi’nin Görevi: Yunanistan Büyükelçiliği adına kamu diplomasisi yürütmektir. Bu çerçevede yetkisi üç temel alanı kapsamaktadır: Bilgilendirme; İletişim ile Yunanistan’ın tanıtımını sağlamak; Basınla ilgili hizmetlerin sunulması. Büronun Şefi aynı zamanda, Yunanistan Büyükelçiliği’nin sözcülük  görevini de üstlenmektedir.

Basın ve İletişim Ofisi, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği dışında Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda da bulunmaktadır. 

 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Bürosu Şefi
Elissavet MAKOU / 1. Müşavir


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Yunanistan resmi tatil günlerinde kapalıdır.

 

1 Ocak 2018    Yılbaşı
6 Ocak 2018    Dini Bayram
19 Şubat 2018    Dini Bayram
25 Mart 2018    Ulusal Bayram
6 Nisan 2018    Paskalya
9 Nisan 2018    Paskalya
1 Mayıs 2018    İşci Bayramı
28 Mayıs 2018    Dini Bayram
15 Ağustos 2018    Dini Bayram
28 Ekim 2018    Ulusal Bayram
25 Aralık 2018    Noel
26 Aralık 2018    Noel


Yunanistan Büyükelçiliği Ankara Nerede? Yunanistan Başkonsolosluğu/na Nasıl Gidilir?
Yunanistan Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği,  Gaziosmangazi semtinde ve Zia Ür Rahman Caddesi üzerinde yer almaktadır. 

 

 

 
 
Ankara Büyükelçiliği