Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Kos Feribot Seferleri

 

Kos Adası Feribot Seferleri

Bodrum’dan Kos Adası’na gitmek için Bodrum ve Bodrum’a bağlı Turgutresi beldesinden kalkan feribotlarla seyahat edilebilmektedir. Kos Adasına gidecek olan T.C. vatandaşlarının Kos vizesi, Yunanistan kapı vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bordo pasaport sahibi vatandaşlarının Yunanistan adalarına seyahat etmek için vize alma zorunluluğu bulunurken, T.C. Yeşil ve Gri pasaport sahipleri vizden muaftır, ancak her türlü pasaportta aranan özellik pasaportun seyahat sonrası 6 ay geçerli olma koşuludur.

T.C. Bordu pasaport sahibi vatandaşlar, Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşları Yunanistan Kapı Vizesi başvurularını Bodrum’daki seyahat acenteleri aracılığı ile yapabilmektedirler. Seyahatinizden 4 iş günü önce vize başvuru belgelerinizin seyahat acentenize teslim edilmesi gerekmektedir.

Kos Adası Feribot Sefer Saatleri

Türkiye ve Yunanistan aynı saat dilimi içinde olduğundan feribot saatleriyle ülke farkından kaynaklı bir karışıklık söz konusu değildir. Ancak Kos feribot saatleri koşullara göre değişebildiğinden Kos Adasına seyahatinizden önce seyahat acentesinden feribot saatlerinin teyit edilmesi gerekmektedir. Kos Adasına seyahat edecek vatandaşların boarding card’larını almaları gerektiğinden, seyahatten en az 1 saat önce ceheck in işlemleri için Bodrum limanında olunması gerekmektedir. Bodrum merkezden Kos Adasına gidiş 45 ila 60 dakika arasında değişirken, Turgutreis’ten yapılan seyahatler 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanmaktadır.

Kos Adası Feribot Bilet Fiyatları

Kos Adası feribot bilet fiyatları tarih aralığı, tek yön, günübirlik gidiş-dönüş, açık dönüş gibi seyahat tipine ve tarih aralığına göre değişebilmekte olup liman ücretleri bilet fiyatlarına dahildir.  Yunanistan kapı vizesi işlemlerini yaptığınız seyahat acentesi feribot bileti işleminizi yapmaktadır. Kos Adası Yunanistan kapı vizesi işlemlerinde gidiş-dönüş bileti alma zorunluluğu ve biletlerin fotokopilerinin başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.

Not: Bu tabloda belirtilen fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup şartlara bağlı olarak değişebilmektedir. Yolcuların seyahatlerinden önce işlem yaptıkları seyahat acentesinden Bodrum / Turgutreis – Kos Adası ferbibot bileti fiyatlarını teyit etmeleri gerekmektedir.

 

Kos Adası Kapı Vizesi ve Feribot seyahatlerinde aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Schengen vizesi halen geçerli olan pasaport sahipleri Yunanistan kapı vizesi almadan Kos ve diğer adalara giriş yapabilmektedirler.

Kos Adası Yunanistan kapı vizesi işlemlerinde vize etiketi pasaporta gümrük kapısında işlenmekte olup pasaportunda VIS ibaresi olmayan kişilerden parmak izi alınmaktadır.

Aynı pasaportla KKTC’ye giriş yapmış ve pasaportunda KKTC’ye giriş damgası bulunanlara Yunanistan Devletinin resmi kararı doğrultusunda kapı vizesi verilmemektedir. Yolcular seyahatleri öncesinde pasaportlarında KKTC damgası olmadığını taahhüt ederler ve bundan doğabilecek durumlarda sorumluluğu üstlendiklerini acente ile yapılan sözleşmede kabul ederler.

Kos Adası’na gidişlerde ve Kos Adasın’dan dönüşlerde “boarding card” alınma koşulu vardır. Feribota binişte boarding card alındıktan sonra pasaport kontrolüne girilmektedir.

18 yaş altı çocuklar tek gidecekleri Kos Adası seyahatlerinde muvaffakaname belgesini Kos Adası kapı vizesi işlemlerinde sunmak zorundadırlar. Muvafakatname anne ve baba tarafından imzalı ve noter onaylı olmak zorundadır. Ayrıca 18 yaşından küçükler sponsor evraklarını yani birinci dereceden yakınlarının banka hesap dökümünü ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı açıklayan sponsorluk dilekçesini de başvuru evraklarına eklemelidirler.

 

 

Kos Feribot Seferleri