Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Kosa Adası Kapı Vizesi Schengen vizesinin özelliklerini taşımamakla birlikte vize başvuru formu Schengen vize başvuru formudur. Kosa Adası kapı vizesi vize sahibine adada maksimum 15 gün kalma hakkı verir ve tek girişli bir vizedir. Bu vize ile Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu diğer 6 ada dışında Yunanistan’a veya başka bir ülkeye seyahat edemezsiniz.

Kos Adası kapıda vize başvurusunda bulunduğunuz seyahat acentesine seyahat planınızı ve satın alınmış otel rezervasyonlarını dilekçe ile bildirdiğinizde 15 gün süre ile Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu Rodos, Meis, Sakız, Midilli ve Sisam adalarına da seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kos adası seyahatlerinde diğer Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu adalara yapılacak seyahatlerde olduğu gibi satın alınmış otel ve feribot biletleri talep edilmektedir. Kos Adası Yunanistan kapı vizesi işlemlerine dair başvuru evraklarının seyahate en az 4 iş günü kala seyahat acentesine teslim edilmiş olması gerekmektedir. Bu süre, işlem yaptığınız seyahat acentesinin gerekli evrakların fotokopilerini Kos Adasındaki gümrük yetkililerine iletmeleri için gereklidir.

Yunanistan kapı vizesi alarak Kos Adasıylla birlikte Sakız, Samos, Midilli, Meis, Midilli, Rodos ve Simi adalarını ziyaret edebilirsiniz. Ancak diğer adalara yapılacak seyahatlerde seyahat planının bildirilmesi mecburidir. Vizenin en fazla 15 gün verildiğini göz ardı etmeden seyahat planınızı bu planda yapmanız gerekmektedir. Yunanistan kapı vizesi Leros ve Kalimnos adasına yapılacak seyahatleri kapsamamaktadır.

Kos Vizesi için gerekli evraklar hakkında

Kos Adası’a giriş yapabilmeniz için Yunanistan kapı vizesi için gerekli evrakların eksiksiz olarak seyahat tarihinizden 4 iş günü önce teslim edilmiş olması gerekmektedir. Eksik evrakınız size başvuru sırasında bildirilmektedir.

Pasaportun fotokopisi: Kos Adası kapı vizesi başvurunuzda pasaportunuzun fotokopisi kabul edilmektedir ancak pasaportunuz seyahatinizde mutlak süratte yanınızda olması gerekmektedir. Yunanistan kapı vizesi Schengen vizesi gibi önceden pasaporta işlenen bir vize değildir. Kos Adasına vardığınızda Yunanistan gümrük yetkileri biyometri işleminden sonra vize etiketini pasaportunuza işlemektedirler. Pasaportların seyahat sonrası 6 ay geçerli olması talep edilmekte olup eski pasaportlar talep edilmemektedir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da pasaportunda KKTC damgası bulunan T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi alamazlar.

Nüfus Cüzdanı fotokopiniz: Kimliğinizdeki bilgiler ile pasaportunuzdaki bilgiler aynı olmalıdır.

Yeni 2 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğrafınız güncel olmalıdır ve yüzü gizleyecek unsurlar bulunmamalıdır. Eski vize etiketlerinde kullanılmış fotoğraflar olmamalıdır. 35 x 45 mm ebatında olmalıdır.

Banka Hesap özeti: Banka hesap dökümünüzün bakiyeli olması gerekmektedir. Bakiyenin en az 2500 Tl olması gerekir ki bu rakam adada geçireceğiniz gün sayısı ile orantılı olarak belirtilmektedir.

Yunanistan kapı vize başvuru formu: Vize başvuru formu bilgisayar ortamında büyük harflerle İngilizce olarak doldurulur ve Türkçe karakterler kullanılmaz.

Kos Adası Feribot Bileti:  Kos adası feribot biletinin gidiş – dönüş şeklinde alınmış olması bir koşuldur.

Konfirme edilmiş otel rezervasyonu: Otel rezervasyonlarının konfirmesi alınmış olması gerekmekte olup booking kesinlikle kabul edilmemektedir.

Vize ücreti: Kosa Adası kapı vizesi vize ücreti vize harcı ve acentenin koordinasyon bedellerini içerir. 0- 12 yaş arasındaki çocuklardan sadece hizmet bedeli alınmaktadır.

Kos Vizesi