Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Meis Adası Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Meis Adası Yunanistan kapı vizesi alınarak seyahat edilebilen Yunan adalarından biridir. Antalya’nın Kaş ilçesinden feribotla çok kısa sürede gidilebilen Meis adasına gitmek isteyen T.C. Bordo pasaport sahipleri, Türkiye’de uzun süreli oturum iznine sahip yabancı uyruklu vatandaşlar ve Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşları gerekli evrakları hazırlayarak Meis vizesi başvurusu yapabilmektedirler. Genellikle her yıl Nisan ve Ekim ayları arasında alınabilen Yunanistan kapı vizesi tek veya çift girişli olarak en fazla 15 günlük süre ile verilmektedir. Tek veya çift girişli Schengen vizesi olan Meis vizesi çok girişli ve 15 günden daha uzun süreli verilememektedir. Ayrıca her ne kadar Schengen vizesi olarak anılsa da diğer Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu diğer adalar dışında Yunanistan da dahil olmak üzere Schengen bölgesindeki diğer ülkelere giriş hakkı vermemektedir. Ancak geçerli Schengen vizesi olan kişiler, vizelerinde yeterli kalış süreleri varsa Yunanistan kapı vizesi almadan Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu adalara seyahat edebilirler. Meis vizesi tek girişli olarak alındığında, vize sahibi Meis ve Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu adalardan ayrıldıktan sonra geçerliliğini kaybetmektedir.

Meis Adasına seyahat etmeyi planlayan kişiler seyahatlerine 7 gün kala başvurularını yapabilirler. Seyahatine 7 günden daha kısa süre kalan kişilerin Yunanistan kapı vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanması seyahat tarihlerine yetişmeyebilir. Turizm sezonunun başvuruların yoğunlaştığı durumlarda vize işlemlerinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Meis Adası Kapı Vize Başvurusu

Yunanistan Konsolosluğu Meis Adası vizesi ve Yunanistan kapı vizesi başvurularını, vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Vize evraklarınız teslim edildikten ve vize onayı alındıktan sonra Meis kapı vizesi etiketi Meis sınır kapısında etiket olarak pasaporta işlenir. Başvuru sırasında pasaportun  fotokopisi ibraz edilebilir ancak seyahat sırasında pasaportun yanınızda bulunması gerekmektedir. Ayrıca satın alınmış otel rezervasyonlarınızın fotokopisini de yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Evrakla eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra başvuru yaptığınızı aracı kurum tarafından seyahatin planlandığı Yunanistan Adasındaki Pasaport Kontrol Yetkilerine iletilmektedir. Bu anlamda öncelikle başvurunuz onaylanır ve vizenizin sonucu bildirilir. Vizenin pasaporta işlenMeis ise seyahat edilen adada sınır kontrol yetkilileri tarafından gerçekleştirilir. Bu durum Yunanistan’a yapılan Shengen vize başvuru prosedüründen farklıdır.

Meis Adası Vizesi Gerekli Evraklar

Meis Adası Yunanistan kapı vizesi başvurularının eksiksiz belgelerle yapılması gerekmektedir. Vize onayı almış olsanız bile Meis sınır kapısındaki yetkililerin sizi adaya almama hakları bulunmaktadır. Vize reddi alındığında veya kapıda karşılaşabileceğiniz sorunlar nedeniyle giriş yapamadığınız durumda vize işlem ve koordinasyon bedellerinin geri iadesi söz konusu hiçbir koşulda olmadığından eksiksiz belgelerle başvuru yapmak büyük önem arzetmektedir.  Başvuru evraklarının seyahatten en az 7 gün önce teslim edilmiş olması gerekmektedir.

1.Pasaport fotokopisi: Pasaportunuzda fotoğrafınızın bulunduğu kimlik bilgilerinin içeren sayfanın fotokopisi ibraz edilmelidir. Pasaportunuzun seyahatin bitiş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olması ve vizenin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfası olmalıdır. Başvurunuzu pasaportunuzun fotokopisi ile yapabilirsiniz ancak seyahat sırasında pasaportunuzun yanınızda olması koşulu vardır. Ayrıca pasaportunda KKTC’ye giriş mührü giriş kaşesi Meis Adasına giriş yapamazsınız.

2.Kimlik Fotokopisi: Kimliğinizi güncel ve pasaport kimlik bilginizle uyumlu olmalıdır.

3.Yeni Biyometrik Fotoğraf: 2 adet ibraz edilmesi gereken biyometrik fotoğraflarınızın eski vizelerinizde kullanılmamış olması gerekmektedir.

4.Konaklama belgesi: Satın alınmış ulaşım aracı bileti ve otel voucher’ının fotokopisi ibraz edilmelidir. Gemi veya feribot bilet tarihleri net olmalıdır, açık biletle yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

5.Vize başvuru formu: Meis kapı vizesi için doldurulması gereken form Schengen vize başvuru formudur ancak vize türü kapı vizesi olarak belirtilecek olup formda belirtilen taleplerin Yunanistan kapı vizesi şartlarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Form İngilizce veya Yunanca online ortamda doldurulduktan sonra çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Meis Vizesi Başvuru Formu

Meis vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formuyla aynı formatta hazırlanmış, Yunanistan Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin seyahat planı hakkında detaylı bilgi almak iste Meis üzerine oluşturulmuş bir formdur. Form bilgisayarda doldurularak hazırlanır ve çıktısı alındıktan sonra ilgili yerlerin başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir. Form İngilizce ve Yunanca formatta olduğu için dikkatle doldurulması gerekmektedir. Yanlış anlaşılmadan kaynaklı bir hata vize reddi almanıza neden olabilmektedir. Türkçe harf kullanılmaması gerekmektedir (Ğ, İ, Ş, Ç, Ü kullanılmamalıdır). Formun bütün İngilizce olarak doldurulmalıdır; buna ülke isimleri (Turkey, Greece) ve meslek ünvanı da dahildir.

Meis Adası Vize Ücreti

Meis Adası vize ücreti, Yunanistan kapı vizesi işlemleri yapan seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir. Yunanistan Konsolosluğunun Yunanistan kapı vizesi için talep ettiği 35 Euro’luk harç bedeline ek olarak seyahat acenteleri ek hizmet bedelleri almakta olduğundan, ek hizmet bedelleri acenteye göre değişebilmektedir. Evrak fotokopileri, biyometrik fotoğraf çekimi, evrak takibi, evrakların Konsolosluğa iletilmesi, başvuru formu doldurma konusunda destek gibi hizmetler ek hizmet bedellerine yansımaktadır. Meis kapı vizesi ücretleri Meis sınır kapısında tahsil edilmemektedir. Meis vizesi işlemlerinizi yürütmekle yetkili seyahat acentesine başvuru evrakları ile birlikte ödeme  de yapılmaktadır. 7 yaş altındaki çocuklardan vize ücreti alınmamakla birlikte vize başvuru merkezi hizmet bedelleri alınmaktadır.

Kaş - Meis Feribot Saatleri

Yunanistan kapı vizesi alarak Meis adasına seyahat edecek kişiler için Türkiye’den en hızlı ve kolay ulaşım Antalya’nın Kaş ilçesinden yapılmaktadır. Kaş ile Meis adası arasındaki feribot süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Hafta içi her gün Kaş’tan Meis’e Feribot saatleri 10: 00 ve 16:00 arasında düzenlenmiştir. Meis’ten dönüş feribotunun kalkış saati 16.00’dır. Meis vizesi alarak seyahat etmek isteyen kişiler özellikle günü birlik seyahatlerde zaman kaybı yaşamamak için vize işlemlerini ön başvuru ile yapmaları gerekmektedir. Kalış süresi yeterli geçerli Schengen vizesi olan kişiler kapı vizesi almadan Meis ve Yunanistan kapı vizesi verilen diğer adalara giriş yapabilmektedirler ancak seyahat günü sorun yaşamamak için feribot biletlerinin önceden alınması tavsiye olunur.

Kaş -  Meis Feribot Ücretleri

Meis feribot biletleri seyahat acentelerinden temin edilebilmektedir. Meis adası için feribot ücretleri genellikle 25 Euro ile 40 Euro arasında değişmekte olup 6 yaş altı çocuklara indirim yapılabilmektedir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki Meis adası feribot ücretleri her yıl güncellenebilmektedir. Meis adasına gidebilmek için vize işlemlerinde satın alınmış feribot bileti sunulması zorunludur. Yunanistan kapı vizesi işlemlerinde alınacak olan vize belli bir tarih aralığını kapsamaktadır ve satın alınacak feribot biletinin tarihleri ile talep edilen vize süresi tutarlı olmalıdır. Feribot tarihleri vize başvurusu yapıldıktan sonra değiştirilmemektedir.

 

Meis Adası Yunanistan Kapı Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

*Meis Adası içi yapılan Yunanistan kapı vizesi başvurularında feribot ve gemi biletlerinde gidiş ve dönüş tarihleri net olmalıdır.

*Ödemesi yapılmış otel rezervasyonu belgeleri sunulmalıdır. Otel rezervasyonunda birlikte seyahat edilen kişilerin isimleri de bulunmalıdır.

*Belgeler teslim edildikten ve vize onayı alındıktan sonra tarih değişikliği yapılmamaktadır.

*Başvuru formu İngilizce doldurulmalıdır

*Pasaportunda KKTC’ye giriş mührü bulunan kişilere vize onayı verilmemektedir. Pasaport fotokopisi ile işlem yapıldıktan sonra Meis sınır kapısında giriş yaparken pasaportunuzda KKTC giriş mührü olduğu görüldüğü takdirde adaya giriş yapamazsınız.

*Vize onayı alındıktan sonra Meis’teki pasaport ofisinde tek veya çift girişli ve en fazla 15 günlük vize pasaporta işlenmektedir. Yunanistan kapı vizeleri çok girişli olarak verilmemektedir.

*Vize başvurusunun reddi durumunda harç bedelleri ve işlem ücretlerinin geri iadesi yapılmamaktadır.

*Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları kimlik fotokopisini başvuruda ibraz etmek zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu bilginin vize başvurusu ve seyahatten önce Yunanistan Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur.

 

Meis Vizesi