Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Midilli Feribot Seferleri

Midilli adasına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan kapı vizesi alarak Ayvalık’tan Midilliye feribot ile günün belli saatlerinde gidebilmektedirler.  Midilli feribot saatleri hakkında bilgiyi aşağıdaki görebilirsiniz.

Midilli Yunanistan kapı vizesi ile adaya giriş izni verilen diğer yabancı uyruklular Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna vatandaşlarıdır. Hali hazırda geçerli Schengen vizesi olan T.C. vatandaşları veya yabancı uyruklu kişiler Yunanistan kapı vizesi almadan Midilli adasına giriş yapabilmektedirler. Ayrıca T.C. yeşil ve gri pasaport hamileri de seyahat sonrası 6 ay geçerli olan pasaportları ile vize almadan Midilli adasına giriş yapabilirler.

 

Ayvalık – Midilli Feribot Sefer Saatleri

Pazartesi             09:00

Salı                      09:00

Çarşamba           09:00

Perşembe:          08:00 ve 18:00 saatlerinde

Cuma                  09:00

Cumartesi           09:00

Pazar         :        09:00 ve 19:00 saatlerinde

 

Midilli  - Ayvalık Feribot Sefer Saatleri

Pazartesi             18:00

Salı                     18:00

Çarşamba           18:00

Perşembe:          09:00 ve 19:15 saatlerinde

Cuma                  18:00

Cumartesi           18:00

Pazar         :        18:00 ve 20:15 saatlerinde

Midilli Feribot Seferleri Fiyatları

Midilli feribot seferlerinin fiyatları seyahat acentesi üzerinden gerçekleştirilen vize ücretlerine dahil olduğundan farklılıklar içerebilmektedir. Feribot seferi fiyatları yetişkinler için ortalama 25-30 Euro, 12 yaşından büyük çocuklar için 15-20 Euro arasında değişebilmektedir. Daha önce alınmış geçerli Schengen vizesi olanlar sadece bu ücretleri ödeyerek Midilli’ye seyahat edebilirler. Ancak ilk kez Yunanistan kapı vizesi alacak olanlar feribot fiyatları ve vize ücretini toplamda seyahat acentesine ödemektedirler. Yunanistan kapı vizesi müracaatları seyahat acentesi üzerinden gerçekleştirilmektedir, Yunanistan Konsolosluğu veya Yunanistan Büyükelçiliğine doğrudan başvuru yapılmamaktadır. Daha uzun süreli Yunanistan vizesi almak isteyenler Schengen vize başvurularını akredite vize merkezine yaparak vizelerini alabilirler.

Midilli’ye aracıyla seyahat etmek isteyenler vize başvuru evrakları arasına yeşil sigorta, araç ruhsatı ve beynelmilel ehliyetlerini eklemeleri talep edilir. Araçla yapılan seyahatlerde Midilli Feribot seferi fiyatı araç tipine ve boyutuna göre değişiklik gösterebilmekte olup 30 ile 250 Euro arasında değişebilmektedir. Araçla Midilli’ye seyahat edileceği durumlarda feribot bileti rezervasyonun yapılması seyahat tarihinde bu konuda ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçer.

Bebekler için herhangi bir ücret söz konusu değildir ancak 6-12 yaş arası çocuklar için sadece 20 Euro hizmet bedeli alınmaktadır.

Midilli’ye Yunanistan üzerinden gidecek yolcuların Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Midilli Yunanistan kapı vizesi Yunanistan’a giriş hakkı vermektedir. Midilli’ye ise Yunanistan kapı vize ile girilebileceği gibi Schengen vizesi ile de girilebilmektedir. Yunanistan kapı vizesi ile ancak Midilli ve kapı vizesi uygulamasının geçerli olduğu diğer 6 adaya feribot vasıtasıyla giriş yapabilirsiniz. Midilli Yunanistan Kapı vizesinin en fazla 15 gün süre ile verildiği unutulmamalıdır. Vize süresini uzatmak gibi işlem yapılamamaktadır. Gidiş – dönüş biletlerinin alınması Yunanistan kapı vizesi uygulamasında bir zorunluluk olarak karşımıza çıkar. Eğer seyahatiniz Midilli’nin yanında diğer adaları da kapsıyorsa seyahat planınızın otel rezervasyonları ile desteklenerek seyahat acentesine bildirilmesi gerekmektedir.

Midilli Vizesi ve Midilli Feribot Seferleri ile ilgili önemli notlar

Yunanistan kapı vizesi ile Midilli adasına giriş yapacak yolcuların sefer saatinden 1 saat önce limanda olmaları gerekmektedir.

Midilli limanında checkin işlemleri yapılan yolcular boarding card’larını alarak feribota bineceklerdir.

Midilli Yunanistan kapı vizesi başvurularında pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

Vize etiketi pasaportunuza Midilli sınır kapısında biyometri işleminden sonra işlenecektir.

Midilli’ye seyahat amaçlı Yunanistan kapı vizesi alımlarında, başvuru işlemlerinin seyahatten 4 iş gününe kadar tamamlanmış olması gerekmektedir.

Yunanistan vize başvuru evraklarının ilgili seyahat acentesine eksiksiz teslim edilmiş olması ve Yunanistan kapı vizesi kurallarına uygunluğun taahhüt edilmiş olması gerekmektedir.

Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş damgası olanlara Midilli Yunanistan kapı vizesi verilmeyecek olması Yunanistan Devleti tarafından karar altına alınmıştır.

Midilli limanında feribot sefer saatlerinden kaynaklanan gecikmelerden seyahat acenteleri ve tur firmaları sorumlu değildir.

Midilli Yunanistan kapı vize maksimumda 15 gün süre ile verilmektedir ve bu süreden daha uzun bir süreyi kapsamamaktadır.  

Otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş olması zorunluluğu vardır. Yunanistan kapı vizesi başvurularında belirtilen otelde kalınmadığı takdirde ceza ödenir ki bunun maliyeti de 650 Euro’dur. Vize başvurusunda bulunan kişi vize bitişinde adadan ayrılacağını ve belirttiği otelde kalacağını ve bu kurallar karşılanmadığını sorumluluğu üstlenerek cezaları ödeyeceğini taahhüt eder.

0-12 yaş arası çocuklar için de Midilli Yunanistan kapı vizesi evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

Yunanistan kapı vizesi başvurusunda belirtilen feribot saatinde limanda olamama veya feribotu kaçırma durumunda vize reddedilir ve vize başvuru ücretlerinin geri ödemesi yapılmaz.

Günü birlik Midilli seyahatleri için de Yunanistan kapı vizesi alma koşulu vardır.

Yunanistan Midilli Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

 

 

 

 

 

Midilli Feribot Seferleri