Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Sakız Adası Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

İzmir’e oldukça yakın bir konumda olan Sakız Adası Yunanistan kapı vizesi ile seyahat edilebilen adalardan biridir. İzmir’in Çeşme ilçesinden feribotla 45 dakikada gidilebilen Sakız adasına giriş yapabilmek için Sakız adası vizesi alma zorunluluğu vardır. Sakız vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve Yunanistan kapı vizesi kapsamında kendi özel koşulları olan bir Schengen vizesidir. Bu özel koşullar vizenin tek girişli en fazla 15 gün geçerli olmasını içermektedir. Ayrıca Yunanistan devletine veya diğer Schengen üye ülkelerine seyahat hakkı tanımamaktadır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Bordo-Umuma Mahsuz pasaport sahipleri, Rusya, Belarus ve Ukrayna uyruklu kişiler ve Türkiye’de uzun süreli ikamet hakkı (oturma izni) olan yabancı uyruklu kişiler Sakız adası vizesi başvurusu yaparak adaya giriş yapabileceklerdir. Sakız adasına seyahat etmek için vize işlemlerinin seyahate en az 7 gün kala yapılması tavsiye olunur.

Sakız Adası Kapı Vizesi Başvurusu

Yunanistan kapı vizesi işlemleri ön başvuru ile seyahat acentaları ve vize firmaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Evraklar vize işlemleri yapan kuruluşa teslim edildikten sonra yine bu firma tarafından Sakız Adasındaki sınır kontrol noktasına iletilir. Vize onayı alındıktan sonra vize etiketinin pasaporta işleneceği yer ve parmak izi ibrazının yapılacağı yer Sakız Adası sınır kontrol noktasıdır. Sakız adası kapı vizesi başvurusunda evrakların orijinal halleri ile başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır ve tüm belgelerin fotokopisi ile başvuru yapılabilmektedir ancak seyahatinizi pasaportunuzun aslı ile yapmak zorunluluğunuz vardır ve ayrıca yanınızda otel rezervasyonlarınızın çıktısını bulundurmanız tavsiye olunur. Yunanistan kapı vizesi pasaporta işlenmektedir ancak bu işlem Schengen prosedüründe olduğu şekilde Türkiye’de değil, giriş yapacağınız Yunanistan adasına vardığınız zaman yapılmaktadır. Turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde başvuruların zamanlamasına dikkat etmek gerekmektedir. Rezervasyon düşmesi durumunda girişte sıkıntı yaşayabilir veya vizenizin onay almayabilir. En fazla 15 gün süre ile geçerli olan Sakız Adası Yunanistan kapı vizesi adadan ayrıldıktan sonra geçerliliğini yitirir ve tek girişli olarak verildiği için Sakız’a tekrar seyahat edeceğiniz durumda yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekir. Yunanistan kapı vizelerinizi çok sayıda olması bir sonraki başvurunuzda daha uzun süreli vize alacağınız anlamına gelmemektedir. Çünkü Yunanistan devleti tarafından belirlenen süre en fazla 15 gündür. Ancak çok girişli geçerli Schengen vizesi olanlar kalış sürelerini dikkate alarak adalara giriş çıkış yapabilirler. Eğer sadece Sakız adası vizeniz varsa ancak Sakız ve diğer adalara (Kos, Rodos, Meis, Midilli, Sisam adalarına) seyahat edebilirsiniz ve bu vize size Yunanistan ana karasına girme hakkı vermemektedir.

Sakız Adası Vizesi Gerekli Evraklar

Sakız Adası vize başvuruları eksiksiz evrak ve belgelerle yapılması Yunanistan kapı vizesi uygulamasında bir ön koşuldur. Eksik evraklarla yapılan ve ayrıca vize kriterlerini karşılamayan evraklarla yapılan başvurula ret ile sonuçlanmaktadır. Vize reddi durumunda ödediğinizi vize harç ve hizmet bedellerinin geri iadesi olmadığını unutmayınız. Başvuru formunda verdiğiniz bilgiler sonradan değiştirilmemektedir. Eğer seyahat tarihlerinde değişiklik veya seyahat belgelerinde bir güncelleme söz konusuysa yeni bir başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru evraklarının seyahatten en az 7 gün önce teslim edilerek işlemin sonuçlandırılması sizden ek evrak talebinde bulunulduğunda sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Pasaportunuz seyahatinizin bitiminden itibaren minimum 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. !0 yılda daha eski bir pasaportla işlem yapılmadığını önemle hatırlatırız. Pasaportunuzda vize etiketi işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa olmalıdır. Başvuruda pasaportun ilgili sayfalarının fotokopilerinin sunulması gerekmektedir. Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş mührü bulunan kişilerin başvuruları doğrudan ret ile sonuçlanmaktadır. Seyahat tarihleriniz, otel rezervasyon tarihleri ve feribot tarihleri net olmalıdır. Vize sadece üstünde belirtilen tarih aralığında geçerli olacaktır, bu nedenle evraklardaki tarihler vizenin onay alması için çok önemlidir. Eğer birden fazla otelde veya Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu diğer adalarda konaklama durumu varsa bu yerlere ait rezervasyonlarında başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Kapı vizesi ve Sakız adası vizesi evrakları:

1.Pasaportun fotokopisi

2.Biyometrik fotoğraf (yeni ve 3*5x4*5 mm ölçüsünde)

3.Nüfus cüzdanı fotokopisi

4.Otel konaklama belgesi

5.Schengen Vize başvuru formu
 

Sakız Vizesi Başvuru Formu

Sakız adası başvurularında vize başvuru formunun doldurulmadığı başvurular kabul edilmez ve önemli bir zorunluluktur. Formda verilen bilgilerle ilgili yapılacak bir hata vize reddi almanıza neden olabilir. Yunanistan kapı vize işlemlerinde vize başvuru formuna online ortamda ulaşılabilir ve çıktısı alınarak veya bilgisayarda doldurulabilir ancak ıslak imzalı olmalıdır. Yunanistan kapı vizesi Sakız adası vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formudur ancak seyahat amacının dikkatle işaretlenmesi gerekmektedir. Bu formda vereceğiniz bilgilerin diğer vize evraklarınızla uyumlu olması gerektiğini unutmayınız. Yunanistan kapı vize formu İngilizce veya Yunanca doldurulabilmekte olup çıktısı alınarak ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir. Formdaki imza sadece vize başvuru sahibine ait olabilir. Türkçe karakterlerin kullanılması bir zorunluluktur (ü, ş, ı, ğ, ç). Ülke isimleri de eğer form İngilizce dolduruluyorsa Turkey ve Greece şeklinde yazılmalıdır.

 

Sakız Adası Vize Ücreti

Sakız Adası Yunanistan kapı vizesi ücreti Yunanistan konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenen 35 Euro’luk harç bedeli ve vize başvuru merkezi hizmet bedellerini içermektedir. Yunanistan kapı vizesi 2018’de güncellenebilmektedir. Başvuru merkezi hizmet bedelleri biyometrik fotoğraf çekimi, evrakların fotokopisi evrakların yetkili birimlere ulaştırılmasını içermekte olup başvurunun niteliğine göre ek servis bedelleri de alınabilmektedir. Vize ücreti işlem yapılan başvuru merkezi veya seyahat acentesinde ödenmektedir. 7 yaş altı çocuklardan sadece hizmet bedeli alınmaktadır. Konsolosluk harç bedeli Sakız adası sınır kapısında ödenirken, hizmet bedelleri daha önceden ödenmektedir.

 

Çeşme - Sakız Adası Feribot Sefer Saatleri

Sakız Adasına Türkiye’den en kısa ulaşım İzmir’in Çeşme ilçesinden gerçekleştirilmektedir. Haftaiçi her gün 09:00 – 17:30 arasında gidiş ve gelişler yapılabilmektedir. Yunanistan kapı vizesi yerine haliz hazırda Yunanistan veya diğer bir üye ülkeden alınan Schengen vizesi ile seyahatler yapılabilmektedir. Çeşme Sakız feribot seferleri koşullara göre güncellenmektedir. Ayrıca Türkiye ve Yunanistan arasındaki saat farkının da göz önünde bulundurulması tavsiye edilir.

 

Çeşme – Sakız Adası Feribot Fiyatları

Sakız adası feribot fiyatları Yunanistan kapı vizesi uygulaması başladıktan sonra her yıl güncellenmektedir. Çeşme ile Sakız arası feribot fiyatları gidiş dönüş 25 Euro, tek yön 20 Euro’dur. Dönüş bileti açık alındığında 25 Euro’dur ancak Yunanistan kapı vizesi ile Sakız’a seyahat ediyorsanız dönüş tarihiniz net olmalıdır. Sakız Adası Yunanistan kapı vizesi en fazla 15 günlük bir süre için verilmektedir ancak geçerli Schengen vizesi olanlar kalış süreleri yeterli olduğu sürece Sakız’da kalabilmektedirler. Bisikletler için feribot ücreti alınmamaktadır ancak feribot aracılığı ile motosiklet için tek yön 32 €, gidiş-dönüş 52 €, otomobil için tek yön 55 € gidiş-dönüş 80 € ve minibüs için tek yön 90 €, gidiş-dönüş 140 € feribot ücreti alınmaktadır.

 

Sakız Adası Yunanistan Kapı Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

*Sakız adasına feribot ile yapacağınız seferlerde adaya gidiş ve adandan dönüş tarihlerinizin net olması gerekmektedir.

*Otel rezervasyonlarının ödemesi yapılmış olmalıdır. Birlikte seyahat ettiğinizi kişilerin isimleri otel rezervasyonlarında yer almalıdır.

*Vizenize onay verildikten sonra tarihlerde herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

*Başvuru formu İngilizce doldurulacak olup Türkçe karakterler kullanılmamalıdır.

*Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş mührü var ise vizeniz onaylanmayacaktır. Ancak pasaport değiştirerek işlem yapabilirsiniz.

*Yunanistan kapı vizesi tek veya çift girişli verilebilmektedir, çok girişli verilmemektedir. Kalış süresini aşan kişiler için hukuki yaptırımlar olabilmekte olup sonraki vize başvurularında ret alma durumu ortaya çıkabilir.

*Sakız vize başvurunuz ret kararı ile sonuçlanırsa, ödediğiniz ücretin geri iadesi mümkün değildir.

*Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye oturum izni kartlarını, Rus, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşı olan kişiler kimliklerinin fotokopisini mutlaka ibraz etmelidirler.

*Yunanistan kapı vizesi ile bilgiler döneme göre yeni prosedürleri ortaya çıkabildiğinden verilen bilgilerin Yunanistan Konsolosluğundan teyit edilmesi önemle tavsiye olunur.

 

 

 

Sakız Adası Vizesi