Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Samos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri, Rusya vatandaşları, Ukrayna Vatandaşları, Beyaz Rusya vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturuma sahip kişiler Yunanistan kapı vizesi uygulaması kapsamında Samos adasına seyahat edebilmektedirler. Kuşadası’na feribotla 1,5 saat uzaklıktaki Samos adası turistlerin en çok ilgi gösterdiği adalardan biridir. Samos, Yunanistan’a ait 12 ada içinde yüzölçümü en büyük olan ada olup Türkiye’de Sisam olarak da bilinmektedir.

Samos adasına kısa süreli seyahat edecek kişiler en fazla 15 gün geçerli Yunanistan kapı vizesi başvurularını Türkiye’deki seyahat acenteleri ve vize işlemi yapan firmalara yaptıkları başvurular ile gerçekleştirebilmektedirler. Samos Adası Kapı vizesi Schengen statüsünde bir vizedir ancak Yunanistan ana karası ve Schengen bölgesine seyahat hakkı vermemektedir. Samos adasına yapılacak seyahatlerde, seyahat tarihinden en fazla 4 ila 5 iş günü içinde başvurunuz yapıp sonucunu almanız gerekmektedir. Seyahat tarihine çok kısa bir süre kalmış ise vize onayının yolculuk tarihinize yetişmeme ihtimali vardır. Evraklarını eksiksiz şekilde sunan başvuru sahipleri vize onayını Türkiye’de aldıktan sonra geçerli pasaportları ile Samos’a seyahat edebilirler. Ancak vize onayı alınması pasaporta vizenin Türkiye’de veya Türkiye’den çıkış yapılırken işleneceği anlamına gelmemektedir. Samos kapı vizesi adaya giriş yapılırken sınır kapısında pasaporta etiket olarak basılmaktadır.

Geçerli Schengen vizesi olan kişiler kapı vizesi almadan Samos’a giriş yapabilmektedirler. Ancak geçerli Schengen vize etiketi üstündeki kalış süresi ve Schengen bölgesine seyahat sayısına dikkat edilmelidir. Schengen vizeniz geçerli olabilir ancak kalış sürenizi doldurmuş iseniz yeni bir Yunanistan Schengen vize başvurusu yapabilir veya kapı vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

Samos Adası Kapı Vizesi

Samos adası kapı vizesi başvurusu Türkiye’de vize işlemi yapan firmalar ve seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır ancak vize onayını veren tek kuruluş Yunanistan Konsolosluğudur. Öncelikle yapılması gereken Yunanistan Kapı Vizesi için gerekli evrakların hazırlanmasıdır.

*Pasaport: Samos seyahati sonrası en az 3 ay geçerli pasaport

*Vize Başvuru Formu: Schengen vize başvuru formu

*Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35*45 mm ölçüsünde ve yeni

*Feribot biletleri: satın alınmış gidiş-dönüş feribot biletleri

*Otel rezervasyon: Samos adasında konaklayacağınız otelinden satın alınmış rezervasyon olması gerekmektedir ancak günübirlik seyahat edecekseniz otel rezervasyonu yaptırmanız gerek görülmemiştir.

*Banka hesap özeti: Son 3 ayın banka hesap özetleri

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

Samos Adası kapı vizesi başvuru formu Schengen vizesi başvuru formudur. Form dikkatle doldurulmalı, başvuru sahibi eksil bilgi vermemelidir. Islak imzalı olmalıdır, Türkçe karakter kullanılmamalı, İngilizce olarak doldurulmalıdır. Form bilgisayar ortamında doldurulabilir ancak çıktısı alınarak ıslak imza atılmış olması gerekir. Formda beyan edilen bilgiler pasaport bilgileri, otel rezervasyon bilgileri, feribot tarihi bilgileriyle uyumlu olmak durumundadır.

Samos Adası Kapı Vizesi Ücreti 2018

Samos adası kapı vizesi ücreti 2018 sezonunda güncellenecektir. Vize ücreti Yunanistan makamlarına ödenen harç ücreti ve vize başvuru merkezi işlem bedellerini içermektedir. Ortalama 60 Euro olan Samos Adası kapı vizesi ücretinin seyahatten önce ilgili acente veya işlem yapılan yerden teyit edilmesi gerekmektedir.

 

 

Samos Vizesi