Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilmektedirler.

Yunanistan kapı vizesi Yunanistan ve Türkiye ikili ilişkilerinde turizm açısından büyük bir potansiyeli önemli bir fırsata dönüştürmüş durumda. Yunanistan kapı vizesi işlemleri seyahat acenteleri tarafından hızla yapılabilmesinden dolayı ülke turizminin canlanmasında önemli bir unsur olarak ortaya çıkmış durumda.

Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adaları ziyaret edebilirsiniz ve diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değildir. Bu anlamda Yunanistan kapı vizesi Schengen vizesi gibi kullanılan bir vize olmadığını belirtmekte fayda var.

Yunanistan kapı vizesi kısa süreli olarak geçerlidir ve seyahat acenteleri aracılığı ile temin edilebilmektedir. Yunanistan kapı vizesi tek girişli ve kısa süreli verildiğinden ilgili adalara giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye geçmeniz mümkün değildir. Vizenizin bitiş tarihi itibariyle Yunanistan kapı vizesinin süresi bitmiş olur ve gittiğiniz adadan vize süresinin uzatmak söz konusu değildir.

T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından faydalanabilmektedirler.

Yunanistan adalarına yapılacak günübirlik seyahatler için bile Yunanistan kapı vizesinin alınması zorunludur. İki ülke arasında bu kapı vizesi kapsamında aşağıdaki adalara kapı vizesi ile seyahat edilebilmektedir.

 

Doğu Ege adaları olarak bilinen bu Yunan adalarına seyahatlerde, kapı vize uygulamasının gerektirdiği evrakların hazırlanması gerekmektedir. T.C. vatandaşları ve ülkede uzun süreli oturma izni olan yabancılar Yunanistan kapı vizesi evraklarını seyahat acenteleri aracılığı alabilmektedir ancak Cezayir, Libya, Kamerun, Afganistan, Lübnan, İran, Irak, Mısır, Bangladeş, Kongo Halk Cumhuriyeti, Somali, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Kenya, Çad, Moritanya, Nijerya Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Özbekistan, Tunus, Ruanda, Sri Lanka, Yemen ve Vietnam uyruklu kişiler Yunanistan kapı vizesi uygulamasını dışında tutulmaktadırlar.

Yunanistan Vize Tüzüğünün öngördüğü şartlara göre verilen vizeler, en az tek girişlidir, en fazla çift girişlidir ve Yunanistan’da sadece vize etiketinde belirtilen kısıtlı alanda geçerli olmaktadır. Bu koşullar altında kapı vizesinin en fazla 15 gün süreyle verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu süreleri yetersiz bulan veya diğer adalara ve Yunanistan’a ayrıca seyahat etmek isteyen vatandaşlar Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

Yunanistan Kapı Vizesi Gerekli Evraklar

Seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportunuzda giriş çıkış damgaları için boş sayfaların olması gerekmektedir. Pasaportunda K.K.T.C vize damgası olanlara kapı vizesi verilmemektedir. Seyahat acentesine başvuru evrakları sunulurken pasaportun aslı yerine fotokopisi verilmektedir.

Biyometrik fotoğraflarınızın beyaz fon üzerinde olması gerekmektedir. 3,5x4,5 cm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel olmalıdır.

Son 3 aya ait banka hesap özetinde seyahat süresince masraflarının karşılamaya yetecek kadar bakiye bulundurmalısınız.

Yunanistan kapı vizesi için gidiş-dönüş feribot biletlerinizin satın alınmış olması gerekmektedir. Feribot biletleri için rezervasyonlar kabul edilmemektedir.

Otel rezervasyon tarihlerinizin vize tarihinizde hala geçerli olduğundan emin olun. Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu talep edilmemektedir.

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Schengen vize başvuru formundan farklı değildir.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evrakları ilgili seyahat acentesinden birkaç gün önceden teslim etmeniz yeterli olmaktadır. Evraklarınızı 4 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Yunanistan’da Rodos, Midilli, Sakız, Sisam, Meis, Kos adalarını ziyaret edecek olan T.C. vatandaşlarının Yunanistan kapı vizesi işlemlerini yaptırdıkları seyahat acenteleri, vize başvuru sahiplerinin gitmek istedikleri adaya varışlarından 24 saat öncesine kadar giriş vizesi veren yukarıda adı geçen adalardaki sınır kontrol noktalarındaki Pasaport Kontrol Yetkilerine, başvuru sahibinin acenteye evraklarını ve pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfasını ve fotoğraflı Yunanistan Schengen vize başvuru formunun taranmış halini feribot firması ile göndermektedirler. Pasaportunuzun aslı kapı vize yetkilerine gönderilmez. Bu nedenle pasaportunuza vize etiketi işlenebilmesi için yanınızda olması gerekmektedir. Ancak teslim etiğinizi evrakların orijinal versiyonları önceden gönderilmektedir.

Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adalarına kapı vizesi ile girecek kişiler seyahat ettikleri adaya vardıklarında, işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği ve pasaport etiketlerinin işleneceği özel sıralara girmektedirler. Biyometrik veri (parma izi) ibrazının ardından diğer giriş şartları uygun bulunduğu takdirde vize etiketi pasaportlara işlenmektedir.  Biyometrik verinin ibraz edilmesi zorunludur.

Yunanistan kapı vizesi ile giriş yaptığınız ada ve diğer 6 ada dışında başka bir Yunan adasına veya Yunanistan anakarasına giriş yapmanıza izin verilmemektedir. Yunanistan kapı vizesi sadece giriş yapacağınız ada için tek veya çift girişli olarak verilir. Giriş sayına vize yetkileri karar vermekte olup kapı vizesinde giriş sayısı ikiyi aşmamaktadır. Yunanistan adalarına ve Yunanistan’a eğer daha sık seyahat yapılmak isteniyorsa Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Formu

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Schengen vize başvuru formuyla aynı formattadır. Ancak başvuru yaptığınız vize türü kapı vizesi olduğu için alacağınız vize Schengen vizesinin sunduğu bütün imkânları içermemektedir. Formda verdiğiniz bilgiler diğer seyahat evraklarınızla tutarlılık içermelidir. Seyahat amacınız, pasaportunuz türünüz, konaklama bilgileriniz ibraz ettiğiniz diğer belgelerdeki ile aynı olmalıdır.

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulur. Yunanistan kapı vize başvuru formunda imza bölümleri başvuru sahibinin ıslak imzasını içermelidir. Form büyük harflerle doldurulacak olup Türkçe karakterleri içermemelidir.

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru formunda yer alması gereken fotoğrafınız güncel olmalıdır ve önceki vize etiketlerinde yer almış olmamalıdır.

Konaklama ve ulaşım masraflarınız önceden ödenmiş ise o kutuları işaretlemeyi unutmayınız.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. Bu konudaki güncel bilgiye vize başvuru yaptığınız acente aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Yunanistan kapı vizesi işlemleri 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır.

Yunanistan Kapı Vizesi ile ilgili Önemli Hususlar

 

 

 

Yunanistan Kapı Vizesi