Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Otobüs Seferleri

Yunanistan Ve Türkiye arasında turizm her geçen gün aratarak devam ederken Yunanistan vizesi Türkiye’den Schengen vizesi almak isteyenlerin ilk tercihi olmuş durumda.

Türkiye’den Yunanistan’a otobüsle seyahat edenlerin ilk tercih ettiği şehir Selanik’tir. İstanbul’dan karayoluyla yaklaşık 10 saatlik bir seyahat sonunda ulaşılan Selanik’tir ve otobüsle ulaşım uçakla karşılaştırıldığında daha pratik bir çözümdür.

Yunanistan’a otobüsle seyahat etmek isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken şey elbette Yunanistan Schengen vizesi almaktır. Yunanistan Schengen vizesi işlemleri akredite vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile alınabilmektedir. Yunanistan turistik Schengen vize evraklarını bu sitenin ilgili menüsünde görebilirsiniz.

Yeşil pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Schengen vizesi talep edilmemektedir. Ancak her durumda pasaportunuz -  Bordo, Yeşil veya Gri pasaport olabilir – seyahat sonrası 6 ay geçerli olup bu kural birçok Schengen vize prosedürü dahilindeki ülke için geçerlidir.

Yunanistan Schengen vizesi başvurularında 18 yaş altı çocuklardan anne ve babalarından ayrı ayrı noter onaylı muvaffakaname talep edilmektedir.  Muvaffakanamenin seyahat esnasında pasaportla birlikte bulundurulması koşulu vardır. Anne ve baba ile birlikte yapılan seyahatlerde de bu koşul geçerlidir.

Yunanistan’a otobüs ile giriş yapacak olmanız kapıda vize alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Yunanistan Schengen vize işlemlerinizi Türkiye’de sonuçlandırıp, pasaportunuza Yunanistan Schengen vize etiketi işlendikten sonra seyahatinize gerçekleştirebilirsiniz. Yunanistan kapı vizesi sadece Yunanistan’a ait 6 ada da geçerli olup, Yunanistan anakarasına giriş yaptıktan sonra adalara deniz veya havayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Yunanistan kapı vizesinin karayolu ile Yunanistan’a girişlerde geçerliliği yoktur.

İstanbul’dan otobüsle yapılan seyahatlerde güzergah Tekirdağ, Keşan ve İpsala’dır. İpsala sınır kapısından geçtikten sonra, Yunanistan’a ilk giriş kenti Dedeağaçtır. Dedeağaç İstanbul’dan 340 kilometre, İpsala sınır kapısından 45 kilometre uzaklıktadır.  Otobüs güzergâhı Dedeağaçtan sonra Gümülcine,  İskeçe, Kavala ve Selanik şehirlerini kapsar.

Yunanistan Otobüs Seferi olan Firmalar

Not: Yunanistan otobüs seferleri İstanbul’da Esenler otogarından düzenlenmektedir. Firmaların kendilerine özel servis saatleriyle ilgili olarak çağrı merkezlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yunanistan Otobüs Seferlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan’a araçla seyahat

Kendi aracıyla Yunanistan’a seyahat edecek yolcuların Schengen vize başvuruları sırasında aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri zorunludur.

Yunanistan’a araçla gidecek kişinin beynelmilel ehliyete sahip olması gerekmektedir. Yunanistan’a araçla yapılan seyahatlerde sözkonusu evrakların araç sahibine ait olması gerekmektedir. Aracı kullanacak diğer kişilerin de Schengne vizesi ile birlikte beynelmilel ehliyetinin olması gerekmektedir. Türkiye’deki yeni yönetmeliğe göre eğer ehliyetiniz eski ise yenisiyle değiştirerek beynelmilel ehliyet sahibi olabilmektesiniz. Bu işlemi Türkiye’de Turing ve Otomobil Kurumuna giderek yapabilirsiniz.

Araç ruhsatınız güncel olmalıdır. Araç ruhsatı vize sahibine ait olmalıdır. Eğer şirket aracıyla gidiliyorsa şirketinizin size yurtdışı oto vekâleti vermesi gerekmektedir. Burada yine dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur aracı sürecek kişinin uluslararası ehliyete sahip olmasıdır.

Green Card olarakta bilinen Yeşil Sigortanın Yunanistan seyahati öncesinde yaptırılmış olması gerekmektedir. Yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve araç ruhsatının ülke gümrüğünde gösterilmesi gerekmektedir. Yeşil sigorta harçları 15 gün ile 1 yıl arasında değişmekte olup ödenecek harç miktarı da süre ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Yunanistan seyahatinizde yeşil sigorta İpsala Turing ofisinde yaptırabilirsiniz ancak ilk Schengen vizesi başvurunuzda, araçla seyahat edecekseniz yeşil sigortanın önceden yaptırılmış olması ve başvuru evrakları arasında Konsolosluğa ibraz edilmiş olması talep edilmektedir.
 

 

 

Yunanistan Otobüs Seferleri