Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan’ı transit geçerek başka ülkelere seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmaması durumunda, Yunanistan Transit Vizesine başvuru yapmak zorundadırlar. 

Hizmet (Gri) Pasaportu, Diplomatik (Siyah/ Kırmızı) Pasaport ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yunanistan Transit vizesi işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Yunanistan Transit Vizesi Özellikleri

Yunanistan Transit vizesi Multi ya da 2 girişli olarak verilmektedir. Yunanistan Transit vizesine başvuruda bulunurken, ülke üzerinden yapılacak geçiş sayısını göz önünde bulundurularak çok girişli (Multi) ya da 2 girişli Yunanistan Transit vizesi seçeneklerinden biri tercih edilmelidir.

Yunanistan Transit vizesi, 6 aylık ya da 1 yıllık olarak verilmektedir. Yunanistan Transit vizesi talebinde bulunurken, Yunanistan seyahatlerinin ne kadarlık bir zaman dilimini kapsayacağı hesap edilmelidir. Bu hususta en önemli kural Yunanistan Transit Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresidir. Pasaportlar Yunanistan Transit Vizesinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır. Dolayısıyla Yunanistan Transit vize başvurularında sunulacak vizenin süresi, pasaportun geçerlilik süresi ile paralellik gösterecektir. 

Yunanistan Transit Vize Evrakları

Yunanistan Transit Vizesi Başvuru Formu: Yunanistan Transit vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmak gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için form, Anne ve Baba tarafından imzalanmalıdır.

Pasaport: Yunanistan Transit Vizesi başvurusunda kullanılacak pasaport, vizenin bitiminden sonra 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır. Pasaport 10 yıldan eski ya da yırtık, yıpranmış olmamalıdır. Pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Biyometrik fotoğraf: Yunanistan Transit vize başvurusu için son 3 yıl içinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.

Seyahat sigortası:  Yunanistan’a yapılacak tüm vize başvurularında seyahat süresini kapsayan 30000 Euro  taahhütlü seyahat sağlık sigortası yaptırmak gerekmektedir. Seyahatin başlangıç tarihinden itibaren başlaması gereken seyahat sağlık sigortasının tutarı, yaşa göre farklılık gösterebilmektedir.

Gelir evrakları: Yunanistan Transit vizesi için seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler sunulmalıdır. Bu evraklar, seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait (maaş bordroları, yeterli bakiye bulunan banka hesap dökümü, çalıştıkları kurumdan SGK 4A hizmet dökümü ve seyahat boyunca masraflarını karşılayacaklarını belirten dilekçe) olmalıdır.

Seyahat evrakları: Yunanistan Transit vizesi başvurularında ülkeye gidiş ve dönüş bilgilerini gösteren, otobüs, tren (kendi aracı ile seyahat edecek kişiler ise ehliyet, ruhsat fotokopisi ve seyahati kendi aracı ile gerçekleştireceğini belirten dilekçe.) Seyahat tarihi, Yunanistan'a ilk giriş tarihini ve çıkış tarihini gösteren rezervasyon evraklarını ibraz etmeleri talep edilmektedir.

Eski vize fotokopisi: Son 3 yıl içerisinde Yunanistan Schengen vizesi almış ise, vizenin A4 kağıdına çekilmiş fotokopisini sunulması gerekmektedir.

Yunanistan Transit Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan Transit vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer almaktadır. Doğrudan yapılan Yunanistan Transit vize başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple Yunanistan Turistik vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan Transit vize başvurularını aracı kurumlara yapacaklardır.
Yunanistan Transit vize başvurularınızı Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurum ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapabilmektedir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan Transit vize başvurusundan muaf değillerse ve başvurularını Türkiye’den yapacaklarsa, Türkiye Cumhuriyeti oturma iznine sahip olmak zorundadırlar.
Türkiye’den Yunanistan Transit vizesi başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularında Türkiye’de ikamet ettiklerini kanıtlayan “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini  ibraz etmekle yükümlüdür.
Şu an savaş bölgesi konumunda bulunan Irak ve Suriye Devletleri’nin vatandaşları Yunanistan Transit vizesine başvuru yapmak istedikleri takdirde başvurularını direkt olarak Yunanistan Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Yunanistan Transit Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan’dan transit geçiş için başvuruda bulunacak kişiler, 23 Eylül 2014 tarihi itibarıyla yürürlükte olan uygulama gereğince, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmalıdır. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesini amaçlamaktadır.

İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanan biyometri işlemi Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanmaktadır.

Biyometrik Veri Taramasında Aşağıdaki Koşullar Uygulanmaktadır

12 yaşından küçük çocuklar Yunanistan vizesi başvurularında biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildirler.
Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.
Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmak zorundadırlar.  

Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaftırlar.
Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildir.

Yunanistan transit vizesi başvurusunda bulunacak şahısların, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda ise, bu durumu tıbbi rapor ile desteklemesi gerekecektir.
5 yıldan eski olmaması ve VIS ibareli vize fotokopisi ibraz edilmesi şartıyla, daha önce Schengen vizesi almış, biyometrik verileri (dijital parmak izi ve fotoğraf) ibraz etmiş başvuru sahipleri, bu işlemden muaf tutulurlar.

Yunanistan Transit  Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan’a yapacağınız seyahatin amacı ve Yunanistan’da ikamet süreniz Yunanistan Konsolosluğu vize bölümüne ibraz etmeniz gereken vize harç bedeli konusunda da değişikliğe sebep olabilmektedir.
Yunanistan Transit vize başvurusunda bulunan Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı ile evli olan Türkiye vatandaşları ve çocukları ile 0-12 yaş arası başvuru sahipleri vize harç bedelinden muaf tutulmaktadırlar.

Yunanistan Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan transit vizesi başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 3-7 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunun, Yunanistan ve Türkiye resmi tatil günlerine ya da konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine denk gelmesi gibi durumlar bu sürecin uzamasına yol açmaktadır.

Bu nedenle Yunanistan Transit vizesi için başvuru yapacak kişiler, vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı/ Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmeli ve vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.

Yunanistan Konsolosluğu, Şoförler İçin Yunanistan Vizesi Evrakları

 1. Yunanistan Schengen vize başvuru formu (Vize başvuru evraklarınızda bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde eksiksiz olarak doldurulup, imza bölümleri imzalanmış olmalıdır)
 2. Pasaport, (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazla geçerli olmalıdır.)
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm boyutunda, arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş, baş düz ve yüz objektife bakmalı, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar 30 ile 36 mm arasında olmalıdır)
 4. Şirketin antetli kağıdına Yunanistan Konsolosluğu'na hitaben Türkçe vize talep dilekçesinde;
  1. Seyahatin amacı
  2. Seyahatin sponsoru
  3. Seyahatin tarihleri 
  4. Vize süresini ihlal etmeden ülkeden ayrılınacağına dair beyan cümlesi
 5. Şirketin İmza Sirküleri (Antetli kâğıda, imza atan şirket yetkilisine ait olmalı)
 6. Vergi Levhası fotokopisi (Bulunulan yıldan bir önceki yılın vergi ödemelerine dair bilgiler görünmelidir)
 7. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (isim ve ünvan değişikliğine ait bilgiler bulunmalıdır)
 8. Faaliyet belgesi fotokopisi son 3 aylık (ilk defa Schengen alacak kişilerden faaliyet belgesi aslı)
 9. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet dökümü
 10. Kimlik kartı fotokopisi
 11. Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış olan beyanname
 12. Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı, Uluslararası geçerlilikte ve kişinin seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir)
 13. Sürücü ehliyeti
 14. İkamet adresinin de belirtildiği nüfus kayıt örneği
 15. Kişi İşveren İse:
 16. Aşağıdaki hususları da içeren T.C. İşveren belgesi
 17. Çalışma ilişkisinin teyidi
 18. Araç plakası
 19. T.C. Kimlik numarası, varsa Emekli tahsis numarası
 20. Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 21. Yunanistan’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 22. Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR)
 23. SGK hizmet dökümü
 24. C2 nakliye izni
 25. Arac ruhsatı
 26. Seyahat Sağlık Sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı, Uluslararası geçerlilikte ve kişinin seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir)

Kaptanlar İçin Yunanistan Vizesi Evrakları

 1. Yunanistan Schengen vize başvuru formu (Vize başvuru evraklarınızda bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde eksiksiz olarak doldurulup, imzalanmış olmalıdır)
 2. Pasaport (10 yıldan eski olmayan ve seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf (35X45 mm ölçülerinde, son 3 ay içerisinde çekilmiş)
 4. Yunanistan Başkonsolosluğu'na hitaben, tekne sahibi tarafından yazılmış garanti yazısı

Tekne Evrakları

 1. Tekne sahibi ile yapılmış sözleşme
 2. Kaptanın deniz adam pasaportu ve denizcilikle alakalı kart fotokopileri
 3. Kaptan tarafından yazılmış ve imzalanmış Yunanistan Konsolosluğuna hitaben Türkçe vize talep dilekçesi içeriği aşağıdadır;
Yunanistan Transit Vizesi