Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan’a üniversiteler arası öğrenci değişimi programı (Erasmus) amacıyla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yunanistan Erasmus Vizesi işlemlerine başvuru yapmalıdır. 
Yunanistan Erasmus vizesi uzun süreli (90 günden fazla) konaklama gerektirdiği için Yunanistan Ulusal vize (D vizesi) kategorisinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah/ Kırmızı) Pasaport ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Yunanistan Erasmus vizesi işlemlerine başvuru yapmak zorundadır. 

Yunanistan Erasmus Vizesi Özellikleri

Erasmus programı yükseköğretim kurumlarının birbiri ile işbirliği içinde olmasını teşvik etmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından uygulanan bir programdır. Türkiye de Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke olmasından dolayı bu programa dahil olmaktadır. 

Erasmus programı farklı ülkelerdeki üniversiteler arasında öğrenci ve akademik personel değişimine dayalı uygulanan bir programdır. Türkiye’den AB üyesi ya da üye adayı herhangi bil ülkede bulunan bir üniversitede Erasmus programı aracılığı bulunmak isteyen kişiler Erasmus Vizesi başvurusu yapmalıdır. 

Yunanistan'da Erasmus dönemlerine katılmak isteyen öğrenciler, Yunanistan Erasmus vizesine başvuru yapmalıdır. Yunanistan Erasmus vizesi 90 günden daha uzun süre ikamet etmeyi gerektirdiği için Yunanistan (Uzun süreli) Ulusal vizeleri içerisinde yer almaktadır.  

Yunanistan Erasmus Vize Evrakları

Yunanistan Erasmus Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan Erasmus vizesi uzun süreli (90 günden fazla) ikamet gerektiren bir vize türüdür. Yunanistan Konsolosluğu uzun süreli (Ulusal Vize) kategorisine giren vize çeşitleri için yapılan başvuruları doğrudan kabul etmektedir. 
Yunanistan Erasmus vizesi için başvuru yapacak kişiler, üniversitelerden aldıkları Erasmus program teyidinin aslı ile Yunanistan Konsolosluğu’ndan randevu alarak bizzat başvuru yapmalıdır. 

Yunanistan Erasmus Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan Öğrenci Değişimi Programı (Erasmus) vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize başvuruları esnasında bizzat konsolosluğa giderek biyometrik veri ibraz etmek zorundadırlar. 
23 Eylül 2014 tarihi itibarıyla yürürlükte olan uygulamaya göre, kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi amacıyla Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırılması gerekmektedir. 
Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanan biyometri işlemi İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da kullanılmıştır.

Biyometri İşlemine İlişkin Muafiyet Koşulları 

12 yaşından küçük çocuklar, Yunanistan vizesi başvurularında biyometrik veri işlemine tabi tutulmazlar.
Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler, biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildirler.

Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmak zorundadır. 

 Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar. 

Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmezler.
Yunanistan Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmelidirler.  Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumu tıbbi rapor ile desteklemek zorundadırlar.

Biyometri verileri VIS sisteminde 5 yıl süreyle saklı tutulmaktadır. Son 5 yıl içerisinde biyometri işlemine tabi olmuş kişiler, VIS ibareli vize fotokopisi ibraz edilmesi şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar. Ancak Yunanistan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda tekrar biyometrik tarama talep edebilir.  

Yunanistan Erasmus Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amacı ve Yunanistan’da ikamet süresi gibi durumları, Yunanistan Konsolosluğu Vize Bölümü’ne ödemeleri gereken vize harç bedeli konusunda değişikliğe sebep olabilmektedir. 
Yunanistan vize başvurusunda bulunan Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı ile evli olan Türkiye vatandaşları ve çocukları ile 0-12 yaş arası başvuru sahipleri vize harç bedeli ödemezler. 

Yunanistan Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Erasmus vizesi başvuru işlemleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından 20-25 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatil günlerine ya da konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine denk gelmesi durumunda, vize başvuru işlemlerinin sonuçlandırılması daha uzun sürebilmektedir.

Yunanistan seyahatinin planlanan tarihte gerçekleşebilmesi için Yunanistan Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurularının Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmeli ve vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır. Yunanistan Erasmus vizesi için en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapılabilmektedir. 

 

Yunanistan Erasmus Vizesi