Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Ticari Vizesi Hakkında

Yunanistan’a iş toplantısı, seminer, fuar gibi ticari gerekçelerle seyahat edecek olan Umuma Mahsus(bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini yapabilmek için (pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa) Yunanistan Ticari Vizesi için başvuru yapmalıdır.  

Hususi (Yeşil), Diplomatik (siyah ya da kırmızı) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günle sınırlı olan ticari ziyaretleri için Yunanistan Ticari vizesi başvurusu işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar. 
Yunanistan ticari vize başvurusunu şirket sahipleri ve şirket çalışanları yapabilmektedir. 

Yunanistan Ticari Vizesi Nedir?

Yunanistan Devleti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer aldığından, Yunanistan’a ticari amaçla seyahat edecek olan kişiler Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. Yunanistan Ticari (Schengen) vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, Yunanistan Schengen vizesi sahibi olduklarında seyahatlerini Yunanistan’dan başlatmak kaydıyla, diğer Schengen ülkelerine de aynı vize ile seyahat etme hakkına sahip olurlar. 

Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahat edecekleri Schengen üyesi ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Fakat ilk kez Schengen vizesi alacak kişiler ilk seyahatlerinde (istisnai durumlar dışında) kısa süreli (1 hafta gibi) konaklama hakkına sahip olurlar. Konaklama süresi kişinin daha sonraki seyahatlerinde kademeli olarak arttırılarak 90 günlük süre tamamlanır. Vizenin kullanılması şekli ve Yunanistan seyahatlerinin sıklığı vize süresini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla Yunanistan Ticari vizesi başvurusunda bulunan kişiler, ülkeye sık sık seyahat edeceklerini kanıtladıkları durumda ilk seyahat için de normalden daha uzun süre konaklama hakkına sahip olabilirler.

Yunanistan Schengen vizesi ile Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelere seyahat edilebilir.

Yunanistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Ticari vizesi için müracaat eden kişiler öncelikler Yunanistan Ticari vize başvuru formunu doğru ve tam olarak doldurmak zorundadırlar. Yunanistan ticari vizesi için ibraz edilen vize başvuru formu vize başvurusunda kullanılacak evrakları destekleyen (doğru) bilgiler içermelidir. 

Yunanistan Ticari vizesi için başvuru yapacak kişiler, sunacakları tüm evrakların güncel tarihli (son üç ay içerisinde alınmış) olmasına dikkat etmelidirler. 

Yunanistan ticari vizesi işlemlerinde kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportta vizenin işlenmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalı ve pasaport vize başvuru tarihinden itibaren 3 ay sonrasına kadar geçerliliğini koruyacak nitelikte olmalıdır. 

Yunanistan ticari vize davetiyesi Yunanistan'da ticari ilişki içinde bulunulan firmadan, firma yetkilisinin ıslak imzası ve firma kaşesinin bulunduğu formatta gönderilmiş olmalıdır. 
Yunanistan Ticari vizesi başvurusunda eğer varsa eski pasaportların da ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Yunanistan ticari vize başvurusu yapılacak olan (Umuma mahsus/Bordo) pasaportta kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisini ve varsa daha önceki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopilerini ibraz etmelidir.  
Yunanistan’a Ticari Amaçla seyahat eden kişiler seyahat edecekleri araca ilişkin belgeleri (uçak-otobüs bileti) başvuru esnasında ibraz etmelidir. 

Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden belge ile yapmalıdır.
Yunanistan Ticari vizesi başvurusu yapan kişiler, Yunanistan’da nasıl ve nerede kalacaklarını gösteren belgeler sunmalıdır. 

TC vatandaşı olmayan başvuru sahipleri Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini ibraz etmek zorundadırlar. 

Yunanistan Ticari vizesi için ibraz edilecek belgeler yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır. 

Yunanistan Ticari Vize Başvurusunda Bulunan Kişi Çalışan İse Hazırlaması Gereken Evraklar

* Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, görevli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden İşveren mektubu, 

* Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi, 
* Vergi levhası, İmza sirküleri, SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK "hizmet dökümü”,
* Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi ), 
* Son 3 aya ait maaş bordroları, 
* Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları

Yunanistan Ticari Vize Başvurusunda Bulunan Kişi Şirket Sahibi İse Hazılaması Gereken Evraklar

•Vergi levhası,
•İmza sirküleri,
•Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi )
•Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır,
•Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe
•Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi,
•Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarının tapu fotokopileri gibi belgeleri ibraz etmelidir. 

Yunanistan Ticari Vize Başvurusu

Doğrudan yapılan Yunanistan ticari vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır. Yunanistan’a seyahat edecek kişiler Yunanistan Ticari vize başvurularını Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapabilirler. 

Yunanistan Ticari vizesi başvuruları planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir. 

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Ticari Vizesi

Türkiye’den Yunanistan ticari vizesine başvuru yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip olmalıdır.  Bu kişiler vize başvurusunda Yunanistan Ticari vize başvurusu evraklarına ek olarak, “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında ibraz etmekle yükümlülerdir.

Savaş bölgesi durumunda olan Irak ve Suriye ülkelerinin vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni olmayan diğer ülke vatandaşları Yunanistan Ticari vize başvurularını Türkiye’den yapabilmek için doğrudan Yunanistan Konsolosluğu’na gitmelidir.

Yunanistan Ticari Vize Başvurusu Biyometri (Parmak-izi) Prosedürü  

Yunanistan Ticari vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmalıdırlar.
Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanan biyometri işlemi, İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmıştır. 

Yunanistan Ticari Vize başvurusunda bulunacak kişilere yönelik biyometri prosedürü aşağıdaki gibidir:

Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırma mecburiyeti vardır.   
Yunanistan Ticari vize başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmelidir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişiler, engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmelidirler. 

Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildir.
Vize başvurusundan 5 yıldan eski olmaması ve VIS ibareli vize fotokopisi ibraz etmek suretiyle, daha önce Schengen vizesi almış, biyometrik verileri (dijital parmak izi ve fotoğraf) ibraz etmiş başvuru sahipleri, bu işlemden muaf tutulmaktadır. 

Yunanistan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Ticari vizesi işlemleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından 7-15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Resmi tatiller, vize işlemlerinin sonuçlandırılmasını etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabilmektedir. 
Dolayısıyla, vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. 

 

Yunanistan Ticari Vizesi