Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan sınırları içerisine 90 günden kısa süreliğine tatil, gezi ve tur gibi turistik amaçlar doğrultusunda seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşların Yunanistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi olarak Yunanistan'a seyahat edilebilmektedir.180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayacak şekilde turistik seyahat gerçekleştirecek vatandaşların Yunanistan Turistik Vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır. 

Schengen Vizesi

Pasaport içerisinde geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlar Yunanistan seyahatleri için ayrıca Yunanistan Turistik Vize başvurusunda bulunma sürecinden muaf tutulmaktadır. Schengen vizesi, seyahat gerçekleştirilecek Schengen üye ülkesi sınırları içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. İlk kez Schengen vize başvurusunda bulunan vatandaşlara (istisnai durumlar dışında) 1 hafta gibi kısa süreli vize verilmektedir. Vize süresi daha sonraki seyahatler için kademeli olarak artırılarak 90 günlük süreye çıkarılmaktadır. Yunanistan seyahatlerinin sıklığı ve vizenin kullanım şekli verilen vize süresini doğrudan etkilemektedir. 

Schengen vizesi, 1985 yılı itibariyle yürürlüğe giren Avrupa Birliği üye ülkelerin Avrupa sınırları içerisinde serbest dolaşımıyla ilgili bir anlaşmadır. Yunanistan, Bulgaristan, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Portekiz, Norveç, Polonya, Danimarka, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İspanya, İsviçre, Belçika, Finlandiya, Macaristan, Malta, Litvanya, Slovenya, Letonya, Slovakya, Estonya, Lüksemburg ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde geçerlidir. 

Yunanistan Turistik Vize Gerekli Evrakları 

Çalışanlar ve Şirket Sahiplerinin Hazırlaması Gereken Yunanistan Turistik Vize Ek Evrakları

Öğrencilerin Hazırlaması Gereken Ek Evraklar 

Emeklilerin Hazırlaması Gereken Ek Evraklar

Devlet Memurlarının Hazırlaması Gereken Ek Evraklar

Ev Hanımlarının Hazırlaması Gereken Yunanistan Turistik Vize Ek Evrakları

Yunanistan Turistik Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunan vatandaşların başvuru aşamasında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System - VIS) aracılığı ile parmak izi, elektronik imza ve biyometrik fotoğraflarını ibraz etmeleri gerekmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden beri kullanılan Biyometrik Bilgi Sistemi başvuru sahiplerine ait verileri 5 yıl süre ile saklamaktadır. Pasaportları üzerinden geçerli “VIS” ibaresi bulunan vatandaşların bir sonraki vize başvurusunda biyometrik bilgi beyanı işleminden muaf tutulmaktadır.

Biyometrik Bilgi Beyanı

Parmak izi işleminin uygulanması aşamasında herhangi bir fiziki problemi bulunan vatandaşlar biyometri işlemine tabii tutulmamaktadır. 10 parmağın izinin alınamaması durumlarında başvuru sahibine ait alınabilecek maksimum sayıda parmak izi alınmaktadır. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan vatandaşların engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmeleri gerekmektedir. Parmak izi alınamaması önündeki engel geçici ise başvuru sahibinin engel ortadan kalktıktan sonra gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Engelin ardından gerçekleşen ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırma mecburiyeti bulunmaktadır. 

12 yaşından küçük Yunanistan vizesi başvuru sahipleri biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve birlikte seyahat edecek eşleri, krallar, hükümdarlar ve birinci dereceden yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerinde gerçekleştirecekleri seyahatlerde biyometri işlemine tabii tutulmamaktadır. 

Yunanistan vize işlemleri, Yunanistan Turistik Vize
 

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Turistik Vizesi 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan Turistik Vize başvurusunda bulunacak üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti oturum izni sahibi olması gerekmektedir. Türkiye oturum iznine sahip yabancı uyruklu vatandaşların vize başvuru aşamasında “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır. 
Türkiye Cumhuriyeti oturum izni sahibi olmayan Irak ve Suriye vatandaşları Yunanistan Turistik Vize başvurularını doğrudan Yunanistan Konsolosluğu’na yapmak zorundadır. 

Yunanistan Turistik Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Yunanistan turistik vize başvurusu seyahat tarihinden ne kadar önce yapılmalıdır?

Konsolosluk yoğunluğu, resmi tatiller, ek evrak talep edilmesi ya da mülakat daveti gibi durumları göz önünde bulundurarak turistik vize başvurusunun seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Vize başvurusunu en erken seyahatinize 90 gün kala yapabilme hakkınız bulunmaktadır. Seyahat tarihine 90 günden daha uzun zaman olan başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. 

Yunanistan Turistik Vize başvurusu için uçak ve otel rezervasyonlarına ödeme yapılması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğünde konsolosluk başvuruya ret verebilir mi?

Yunanistan Schengen turistik vize başvuru aşamasında otel ve uçak rezervasyonlarına ait satın alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Konsolosluk vize değerlendirme aşamasında herhangi bir sorun yaşamamak adına rezervasyonların geçerli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Rezervasyonlarınız ile ilgili herhangi bir iptal edilme durumu seyahat planı ile ilgili belgelerin inandırıcı ve kanıtlayıcı özelliğini yitirmesine ve şahsınıza ait vize başvurusunun Yunanistan Konsolosluğu tarafından reddedilmesine neden olabilmektedir. 

Yunanistan turistik vize ücreti ne kadardır ve kimlerden vize ücreti alınmaz?

Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenen turistik vize ücretleri içerisinde konsolosluk harç bedeli, biyometri işlem ücreti ve ek servis bedelleri yer almaktadır. Yunanistan vizesi konsolosluk harç bedeli Euro kuruna bağlı olması nedeniyle Türk Lirası cinsinden değişiklik göstermekte olup 60 Euro olarak belirlenmiştir. 12 yaş altı çocuklardan konsolosluk harç bedeli talep edilmemektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinde koordinasyon bedeli ve ek işlem ücretleri yer almaktadır. 

Eşi AB vatandaşı olanlar nasıl Yunanistan vizesi alır?

Yunanistan Schengen vize başvuru aşamasında AB vatandaşı olan eşinize ait pasaport ya da nüfus kağıdı fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği evrakları ibraz edilmelidir. Evlilik Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yapılmış ise Yunanistan Konsolosluğu’ndan evlilik teyidi içeren bir yazı alınmalıdır. AB vatandaşı ile evli olduğunu belgeleyen evraklar dışında eş ile beraber seyahat edileceği ya da Yunanistan sınırları içerisinde buluşacakları bilgisi içeren yazı sunulması gerekmektedir. 
Başvuru sahibi çalışmıyor ve Avrupa Birliği vatandaşı olan eş çalışıyor ise çalışan eşin mesleki evrakları sponsor olarak başvuru sahibinin dosyasına eklenmesi talep edilebilmektedir. Başvuru aşamasında Yunanistan sınırları içerisinde kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin tüm masraflarını karşılayacağını beyan eden AB vatandaşı eşe ait sponsor yazısı, oturum izni (ikametgah), başvuru sahibinin adına kayıtlı olan son 6 aya ait bir fatura (doğalgaz, su, elektrik, sabit telefon) sunulması gerekmektedir. 

Uzun Süreli Yunanistan turistik vizesi nasıl alınır?

Yunanistan Schengen vizesini doğru kullanarak sık seyahat edilmesi durumlarında vize süresi gittikçe artmaktadır. Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı vize onay ve vize süresi ile ilgili tek yetkili kurumdur. Uzun süreli turistik vize talep edebilmek için daha önce Schengen ülkelerine seyahat etmiş olmanız gerekmektedir. Uzun süreli turistik vize başvurusunda talebinizin konsolosluğa açıklayıcı ve ikna edici olarak sunulması gerekmektedir. Şirket sahibi olarak vize başvurusunda bulunmanız halinde şirketin antetli kağıdına ya da çalışan, memur veya emekli iseniz boş bir A4 kağıdına yazacağınız vize talep dilekçesinde uzun süreli vize talebinizi sunma hakkınız bulunmaktadır. Schengen ülkelerinde geçerli ve uzun süreli uluslararası seyahat sağlık sigortası yaptırmak vize süresinin belirlenmesi aşamasında fayda sağlayabilmektedir. 

Çok girişli Yunanistan Schengen vizesi almak için ne yapılmalıdır?

Çok girişli Yunanistan turistik vizesi talep etmek için seyahat planını detaylı olarak konsolosluğun değerlendirmesine sunmanız gerekmektedir. Birden fazla ülkeye seyahat etme planınız var ise hangi ülkelerde hangi tarihler içerisinde konaklama yapacak olduğunuzun bilgisi detaylı olarak sunulmak zorundadır. Yunanistan Schengen vize başvurusunda bulunmak için seyahat sırasında en fazla Yunanistan sınırları içerisinde konaklama yapılacak olması şartı yer almaktadır.

Birden fazla ülkeyi kapsayan ve en uzun kalış gün sayısı Yunanistan olarak belirlenen seyahat planını ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına ait belgeler ile desteklemeniz gerekmektedir. Seyahat planı içerisinde Schengen üyesi olmayan ülkelerin yer alması durumunda çok girişli vize talebinin altını özellikle çizmeniz gerekmektedir. Tek girişli Yunanistan Schengen vizesi ile bu ülkelere geçiş yapmanız halinde Schengen alanına yeniden giriş yapma hakkınızı kaybedersiniz. 

Çalıştığım işten yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Yunanistan Turistik Vize başvuru aşamasında başvuru sahibinin yeni ayrıldığı şirketten alacağı yazı ile birlikte evrakları geçerliliğini korur hale gelmektedir. Şirket yazısı içerisinde işe başlama ve ayrılma tarihi ile birlikte çalışma geçmişini belgeleyen hizmet dökümü ve son 3 aylık maaş bordrosu başvuru dosyasına eklenmelidir. Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesinde seyahat amacı, seyahat tarihleri ve diğer bilgilerin yanı sıra işten ayrılmış olmak açıkça belirtilmelidir. 

Bazı gerekli evrakları tamamlamam mümkün değil, ne yapmalıyım?

Yunanistan Turisitik Vize başvuru aşamasında eksik evrak teslim ederek başvuru yapmak başvuru dosyanızın işleme alınmamasına neden olabilmektedir. Eksik evrak konsolosluk değerlendirme aşamasında vize reddi ile sonuçlanan başvuruların büyük bir bölümü kapsamaktadır. Konsolosluğun talep ettiği evrakların eksiksiz ve istendiği gibi hazırlanmış olarak değerlendirmeye sunulması gerekmektedir. Eksik ya da hatalı evrak ile başvuru yapılmaması gerekmektedir. 

Yunanistan Turistik Vize