Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi
Duyurular Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr

Yunanistan’da Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Yunanistan'da yükseköğretim, AB üyesi ülkelerden öğrencilere çoğu program için ücretsizdir. Diğer uluslararası öğrenciler için ise yılda ortalama 16.000 Euro’dur.

Yunanistan’da yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye girişleri, lise diplomasındaki not ortalamasına göre yapılmaktadır. Ancak YÖK’ün getirdiği yeni düzenlemeye göre öğrencinin denklik alabilmesi için Türkiye’de o bölümü kazanmış olması gerekmektedir, bazı kaynaklarda, özel veya devlet üniversitesi kazanılmış olması yeterli denilmektedir ama yine de son durum ve güncel koşulların YÖK’e sorulmasında yarar var.

Yunanistan’da normal ve teknik olmak üzere 24 tane üniversite bulunmaktadır. Aynı Türkiye’deki gibi üniversite eğitimi minimum 4 yıldır. Yunanca bilinmiyorsa ve okunulan bölümün eğitim dili Yunanca ise, 1 yıl da yunanca dil eğitimi almak zorunludur.

Yunanistan’daki tüm üniversiteler devlete bağlı olduğundan, eğitim boyunca bütün masraflar (Kitaplar ve yemekhane masrafları dahil) devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrencilik süresince tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak faydalanma imkanı vardır.

Yunanistan’da üniversite ücretleri ortalama olarak bin Euro’dur. Devlet yurdunda kalan öğrencilerin yemek masraflarını da devlet karşılar. Özel yurtta kalınırsa onun da yarı ücretini devlet öderken, her ders için 2. kitap da ücretsiz olarak verilmektedir.

Yunanistan’da eğitim görmenin yolu, Türkiye’de okumak istenilen bölümü kazanmaktan geçmektedir. Yunanistan’daki üniversiteler öğrenciden, okumak istediği bölümü kazanmış olduğunu kanıtlamasını istiyor. Ancak bazı üniversiteler yerleştiği fakülteyi de yeterli görebiliyor. Örneğin: Ekonomi bölümünü kazandıysanız, işletme bölümünü tercih etmenize izin veriliyor. Burada lise dersleri de önemli. Sadece sözel dersler alan öğrenciler matematik ağırlıklı finans, işletme gibi bölümleri tercih ettiklerinde sorunlar yaşanabiliyor.

Yunanistan üniversiteleri günümüzde, lisansüstü yeterliliklere (MBA) sahip olmayı amaçlayan değişik eğitim programları sunmaktadır. Lisansüstü programlar, Yunan öğrencilere, Yunanistan’da eğitim gören yabancı öğrencilere veya Helenik NARIC organizasyonu yabancı enstitüleri tarafından akredite edilen öğrencilere açıktır. Üniversiteye kabul edilme şartları, seçilme kriterleri ve kabul edilme işlemleri, lisansüstü programları tarafından belirlenir. Genellikle, öğrenci adayları seçme işlemine tabi tutulur veya (sözlü/yazılı) sınav sonuçlarına göre belirlenirler.

Bu eğitim programları temelde Yunan dilinde eğitim verir, ama birçok özel lisansüstü eğitim programı uluslararası statüye sahiptir ve bu yüzden İngilizce eğitim de verilir. Bununla birlikte bazı yüksek öğretim enstitüleri diğer ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yapar ve bunlar kişiye, birleşik diploma imkanı sağlayan lisansüstü eğitimi sağlar. Yunan üniversiteleri aynı zamanda doktora diploması veren doktora programları sunarlar.

Yunanca Hazırlık 

Yunanistan’da eğitim görmek isteyen ve Yunanca bilmeyen yabancı öğrenciler için bazı üniversiteler, yıllık ortalama bin Euro’luk hazırlık kursu açmaktadır. Ama öncesinde kişinin Yunanca bilgisini test etmek için öğrenciyi sınava alınır.

Kurslar günde 4 saat ve haftada 5 gündür. Kurs kayıtları genellikle eylül ayında yapılmaktadır. Kursun sonunda sınav yapılır ve başarı sağlanırsa öğrenciye sertifika verilmektedir. Fakültelere kayıt yaptırabilmek için bu sertifikanın mutlaka alınması gerekmektedir.

Yunanca dil sınavını geçen öğrenci, lisans eğitimine devam ediyor. Dil sınıfını geçemeyen kişi, 1 yıl daha hazırlık okuyor. AB vatandaşı olmayanlar, oturma belgesiyle birlikte part time çalışma izin belgesi almak zorundadır. Mezun olan kişi, bir iş teklifi alırsa çalışma izni alabiliyor.

Yunanistan’da İngilizce master programları da vardır. Üniversitelerin kendisi sınav yapıyor. Master için akademik başarı, dil yeterliliği aranıyor.

Bir yüksek lisans diploması yaklaşık bir yıl içinde elde edilebilir ise tam master derecesi genellikle, elde etmek için iki yıl sürer.

Yunanistan’da Konaklama

Yunanistan’da Master hariç tüm lisans programları ücretsizdir. Üniversitelerde yeterli kalacak yer olmadığı için özel yurtlar tercih edilmektedir. Özel yurtların masrafının yarısını devlet karşılamaktadır.

Türkiye’den Yunanistan’a eğitim amaçlı giden öğrenciler özellikle Atina ve Selanik şehirlerini tercih etmektedir.

Selanik’te Üniversite Eğitimi

Selanik Aristotle Üniversitesi, 1925 yılında kurulmuştur ve kurulduğundan bu yana Yunanistan'ın en büyük kapsamlı üniversitelerinden birisi olmuştur.

Yunanistan Selanik Üniversitesinde Bulunan Fakülte ve Bölümler

 Felsefe Fakültesi

Fen Bilimleri Fakültesi

Hukuk Ekonomi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi

Ziraat Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

 Güzel Sanatlar Fakültesi

Eğitim Fakültesi

Diğer Bölümler

Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

(AUEB) 1920 yılında kurulmuş ve bugün İktisat, İşletme, Bilişim, İstatistik, Pazarlama, Muhasebe ve Finans alanında Avrupa düzeyinde, en rekabetçi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.

Üniversitelerin istediği koşullar dışında, Avrupa’da bir okulda eğitim görmek isteyen AB vatandaşı olmayan kişilerin vize alması gerekir.

Eğitim (Öğrenci) Vizesi Nedir?

Öğrenci vizesi olarak da bilinir. Bir ülke vatandaşının, eğitim amaçlı başka bir ülkeye giderek eğitim görmek istemesi amaçlı verilen bir vize türüdür.

Öğrenciler Yunanistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1. Vize işlemi takip belgesi (Eksiksiz doldurularak, başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.)
2. Pasaport (10 yıldan eski olmayan bir pasaport.)
3. Yeni çekilmiş 2 adet resim ( objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayan biçimde (kulaklar görünecek) beyaz arka planlı, 3,5 cm x 4,5 cm olmalıdır.)
4. Nüfuz cüzdanı fotokopisi
5. Okuldan, yeni tarihli olarak alınmış öğrenci belgesi

6. Yunanistan Başkonsolosluğu’na seyahat tarihlerini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten, Türkçe yazılmış dilekçe
7. Başvuru sahibi, 18 yaşını doldurmamış ise anne ve baba tarafından Yunanistan’a seyahat edebilmesi için yazılmış muvafakatname
8. Anne ve babaya ait iş evraklarının fotokopisi, güncel bakiyeli hesap cüzdanı, varsa tapu ve araç ruhsatı
9. Anne veya babanın geçerli ya da eski Yunanistan vizesi varsa, onların fotokopileri
10. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınmalıdır.)
11. Seyahat sağlık sigortası (İstenilen vize süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.)
12. Otobüs bileti, uçakla gidilecekse uçak bileti ya da kendi aracıyla gidilecekse araç ruhsat fotokopisi ve uluslararası yeşil sigorta. (Uluslararası ehliyeti  ve yeşil araç sigortasını kurumumuz tarafından yaptırabilirsiniz.)

Yunanistan’da Eğitim ve Öğrenci Vizesi